Covid-19 salgınının hayatımızı etki altına almasıyla birlikte yaşam tarzlarımızda değişiklikler oldu. Değişimlerden bazıları da hiç şüphesiz çalışma hayatımızda oldu. Bir yandan uzaktan çalışmaya geçen hizmet sektörü bir yandan da çeşitli alanlarda istihdam artışlarına sahne oldu. Bu artışlardan birisi de motosikletli kuryeler. Artışla beraber motosikletli kuryelerin iş sağlığı ve güvenliği noktasındaki sorunları gün yüzüne çıkmaya başladı. İSGhaber.com.tr olarak motosikletli kuryelerin sorunlarına bir mercek de biz tutmak istedik. Sitemize konuşan Motosikletli Kuryeler Derneği Genel Sekreteri Ergün Pedük önemli konuların altını çizdi. Sizler için hazırladığımız söyleşi şöyle:

Motosikleti kurye nedir? Paket servis elemanı nedir?

Paket servis elemanı, geçmişten beri gelen fast food firmalarının kullandığı, her şubenin kendine bağlı elemanının olduğu bir çalışma modeli. Örneğin ünlü pizza restoran zincirlerinden birisi Türkiye’de çok yaygın. Bu restoranlar bulunduğu yerin 5 km yakınına kadar hizmet verir. Haliyle paket servis elemanları restoran olan A noktasından, müşteri olan B noktasına gidiş gelişler sağlarlar. Motosikletli kuryelerin ise A ve B şeklinde iki noktası yoktur. Motosikletli kuryeler A, B, C, D, E… gibi birbirini takip eden noktalara gider. Bu nedenle motosikletli kuryeler iki nokta arasında gidip gelmek yerine sabahtan akşama kadar devamlı trafiğin içinde olan bir sistemi uygular. O yüzden teorik olarak birbirinden ayrılmaktadır.

Paket servis elemanlarının yemeği bir yere yetiştirmek gibi bir zaman problemleri var… Bu problemin ana kaynağı nedir?

Bahsini ettiğim ünlü pizza restoran zinciri Türkiye’ye “30 dakikada teslim, 30 dakikayı geçerse pizzanız ücretsiz” kampanyasıyla girdi. Bu zamana kadar paket teslim süreleri çok önemsenmiyordu. Bununla birlikte bu algı yerleşti. Bir pizzanın hazırlanması 3 dakika, fırına girip çıkması 6 dakika, paketlenmesi ve motora yüklenmesi 4 dakika. 5 km’lik bir lokasyonda ürün gecikmeden adresine teslim ediliyor. Fakat bu zincirin kuralı 5 km. Diğer restoranlar için bu geçerli değil. Bazı restoranlar 20 km’lik lokasyona bile hizmet ediyor. Fakat beklentiler çok daha kısa sürede teslim edilmesi yönünde oluyor. 20 km’lik bir mesafenin 5-6 dakika gibi bir süre içinde teslim edilmesi imkânsız. Bu seferine de servis elemanı yetiştirmek için trafikte risk almaya başlıyor. Bu durumda da kaza kaçınılmaz oluyor.

Peki bu hızlı teslimat konusu nasıl çözülebilir?

En başta paket servis tedarikçi ve zincirleri süre konusunda tüketiciyi doğru bilgilendirmeli. Tüketicide bir duyarlılık yaratılması gerekiyor. Tek başına bunlar da değil tabi. İş hacmine uygun sayıda paket servis elemanı istihdam edilmesi gerekir. Tüketici siparişi verdikten sonra kolundaki saatten geri sayımı başlatıyor. Sipariş süresi 25-45 dakika arasında verildi diyelim. Sipariş 25 dakikada ulaştığında mutlu olur, 45 dakikada ulaştığında memnun olursunuz. Ama 46 dakikada ulaştığında memnun olmazsınız. Fakat sipariş ettiğiniz yemek bazen 5 dakikada çıkabilirken, mutfakçının yoğunluğu veya hatasından dolayı 20 dakikada da çıkabilir. Ama fatura her zaman paket servisçiye kesilir. Bu yüzden teslim süreleri konusunda genel bir tüketici bilgilendirme eğilimine gidilmeli. Bunun için tahmini teslim süresi verirken yemek hazırlandıktan sonraki teslim etme süresi verilmelidir. Ayrıca paket servis elemanlarının asansöre binmesinin yasaklanması, site içine motosikletiyle girmesinin engellenmesi gibi durumlar da oluyor. Bu da sorunlardan bir tanesi.

Motosiklet ehliyeti alma süreçleri hakkında ne düşünüyorsunuz?

A1 sınıfı ehliyet alma yaşı 16. Yani 17 yaşındaki kişi paket servis elemanı olarak çalışabilir mi? Çalışabilir. Fakat iş hukukuna göre o işi yapamaz. Çünkü 17 yaşındaki çalışan genç işçi olarak geçer ve paket servis elemanlığı yapması kanunen aykırıdır. Fakat bunu kim denetliyor? Maalesef kimse bu konuyu denetlemiyor…

Paket servis elemanlarının kayıt dışı çalışma oranlarıyla ilgili bir araştırmanız var mı?

İstanbul’da Adalar hariç toplamda 960 mahalle var. Ortalama her mahallede 20 paket servis elemanı var. Sadece İstanbul’da 20 bine yakın paket servis elemanı var Açık ve net bir şekilde söyleyebilirim ki İstanbul’daki paket servis elemanlarının yüzde 25’i sigortasız olarak çalıştırılıyor. Bu rakama İstanbul’un tüm ilçelerindeki işletme, paket servis elemanlarının hesaplamasıyla ulaştık. Hatta şöyle bir durum var; işletmeye değil şahsına ruhsatlı sigortasız çalıştırılan paket servis elemanlarına kaza yapmaları halinde “sakın burada çalıştığını söyleme” deniyor. Zaten motosikletinin üzerinde o restoranın markası da yazılı olmuyor, böylelikle iş kazası da sayılmamış oluyor.

Paket servis elemanı ve motosikletli kurye işi bir meslek mi? Mesleki yeterlilik tanımlaması için çalışmanız var mı?

2018 yılındaki başvurumuz sonucunda Mesleki Yeterlilik Kurumunca meslek tanımlaması yapıldı. Fakat az tehlikeli işyerlerinde çalıştığımız için mesleki yeterlilik belgesi şimdilik zorunlu tutulmuyor. Fakat tehlike sınıfı olarak çalıştığımız işyerinin ana çalışma konusu az tehlikeli olabilir, ama bizler tehlikeli iş yapmaktayız. O yüzden mesleğin tehlike grubundan yola çıkarak değerlendirme yapılmalı ve kesinlikle mesleki yeterlilik belge zorunluluğu getirilmelidir.

Haberin tamamı için tıklayın