Motora bindiğimizde her 10 km’de 1 hissettiğimiz sıcaklık 1° düşmektedir, gittiğimiz mesafeyi ve soğuk havaları göz önünde bulundurursak yolun devamında bizi sıcaklık olarak zorlu bir mesafe beklemektedir. Peki bunun önüne geçmek için ne yapabiliriz?

Katman katman giyinmek.

Belki bir kısmımızın bilinçsiz olarak yaptığı bu hareket ısı kaybını önleyebilen yegane seçenek.

Peki nelerdir bu katmanlar?

EN ALT KATMAN

Termal İçlik: Vücudun nefes alıp vermesine engel olmadan ısı kaybını önler, bu özelliğiyle terletmeden sizi 10°’ye kadar korur. Alt ve üst ayrı veya yekpare şeklinde modelleri vardır.

Windstopper: Sıcaklık 6°’nin altına düşmeye başladığında artık termal içlik sizi tek başına koruyamaz. Gelen rüzgarı kesmek için ya rüzgar geçirmez bir termal içlik ya da termal içlik katmanının üzerine giymek üzre bir windstopper edinmeniz gerekmektedir. Alt ve üst ayrı veya yekpare şeklinde modelleri vardır. Ön kısmı rüzgar geçirmeyen fakat iç kısmı nefes alarak sizi terletmeyen termal özellikli windstopper edinmeniz sizi fazla katmanlar giyinmekten kurtarır.

Unutmayın çok fazla katman hareket özelliğiniz kısıtlayabilir.

ORTA KATMAN

Göğüs – Sırt Koruması: Isı daha da aşağılara düştüğünde bir göğüs-sırt korunması edinebiliriz.

SON KATMAN

Kışlık Montu: Yazlık montlar rüzgar akışı sağlamak üzredir. Kışın bu rüzgar akışını azaltan-engelleyen, daha sıcak tutan ve yağmur geçirmeyen malzemeden yapılan bir mont almak gerekmektedir.

Motosiklet Pantolonu: Kışlık mont gibi pantolonumuzu da kışlık mevsim şartlarına göre değiştirmeliyiz.

Kışlık Eldiven: Kışlık mont gibi pantolonumuzu da kışlık mevsim şartlarına göre değiştirmeliyiz. Özellikle parmaklarımızın ve ellerimizin sıcaklığı sürüşümüzü etkileyen ilk faktörlerdendir.

Balaklava,Buff: Kasklar hava akışı sağlayan ekipmanlardandır, hava kanallarını kapatarak kullanmak temiz havamızı azaltacağından pek iyi bir seçenek değildir. Kış şartlarına uygun bir balaklava ve buff edinmek temiz hava akışı sağlarken yüzünüzün ve ek olarak boynunuzu soğuk ve rüzgardan korumanızı sağlar.

EKSTRA KATMAN

Yağmurluk: Son katmanımız her ne kadar su geçirmez olsa da yoğun yağış altında bizi korumayacaktır. Koruma ekipmanlarımızın üzerine yağmurluk giymemiz, su içinde kalmadan ve sürüşümüz etkilenmeden devam edebilmemizi sağlayacaktır. Motosiklet tekstil markalarında veya outdoor mağazalarında bulabileceğiniz ürünlerdir.

Unutmayın:

“Kötü hava yoktur, kötü ekipman vardır.”

Motosiklethaberleri