TERİMLER

(Motosiklet ve Ekipmanları Hakkında)

 

KASK: Motosiklet sürücüsünün, kafa güvenliğini sağlamak için trafik kuralları gereğince takması zorunlu olan; ECE 22-05 güvenlik sertifikasına sahip olması gereken başlık.

VİZÖR: Kaskın açılıp kapanabilen camı.

HAVALANDIRMA KAPAKLARI: Kaskın ön, üst ve arka bölümlerinde bulunan, açılıp kapanabilen ve sürücünün kask içindeki havalandırma ihtiyacını gideren aksamlar.

TAM KAPALI KASK: Sürücünün kafasını en üst düzeyde koruyabilecek, vizör ve havalandırma kapakları hariç herhangi bir hareket eden kısmın olmadığı kasklar.

ÇENE AÇILIR KASK: Sürücünün kafasını tam kapalı kask kadar koruyamayan, çene kısmı açılıp kapanabilen kask.

ÖNÜ AÇIK KASK: Sürücünün kafasının sadece üst, arka ve yan bölümlerini koruyabilen, çene ve yüz kısımlarını koruyamayan kask.

KASK KORDONU: Kaskın, sürücünün kafasında sabit kalmasına yardımcı olan ve çene altından bağlanan kordon.

STRAFON KÖPÜK: Kaskların iç kısmında bulunan ve sürücüyü darbelere karşı koruyan; raf ömrü beş yıl, kullanım ömrü ise dört yıl olan köpük.

KASK BEDEN TABLOSU: Sürücünün mezura ile alnından itibaren ölçebileceği kafa çevresinin ölçüsünün hangi beden kaska tekabül ettiğini gösteren tablo.

KORUMALI MOTOSİKLET MONTU: İkisi omuz, ikisi dirsek ve biri sırt bölgesinde olmak üzere toplamda beş adet darbe emici koruyucusu bulunması gereken, polyester-polyamid alaşımlı kumaştan üretilen mont.

KORUMALI MOTOSİKLET PANTOLONU: İkisi diz, ikisi baldır ve biri kalça bölgesinde olmak üzere toplamda beş adet darbe emici koruyucusu bulunması gereken, polyester-polyamid alaşımlı kumaştan veya kevlar destekli standart kumaştan üretilen pantolon.

KORUMALI MOTOSİKLET ELDİVENİ: Avuç içi kısmında sürücünün yere düşmesi halinde takla atmasını engellemek için yerde kaymasına olanak tanıyacak pedler ile elin dış kısmında sert darbe koruyucularının bulunması gereken eldiven.

KORUMALI MOTOSİKLET ÇİZMESİ: Topuktan yukarıya doğru en az bir karış uzunluğu olması gereken, bilek bölgesi yanal bükülmeleri engelleyecek sertlikte ve aynı zamanda tabanı da karşıdan alınacak darbelere karşı koyabilecek sertlikte olması gereken çizme.

BELLİK: Sürücünün belini ve böbreklerini soğuktan ve sürüş sırasında meydana gelen titreşimden koruyan elastik kuşak.

REFLEKTİF YELEK: Sürücünün montun üzerine giyebileceği ve görünürlüğünü artırmaya yarayacak nitelikle yeşil neon renk yelek.

BALAKLAVA: Sürücünün kask takmadan önce başına geçirebileceği, sürücüyü soğuktan ve kasktan dolayı meydana gelecek aşınmalardan koruyabilecek yüz maskesi.

BUĞU CAMI: Kaskın vizörüne içten takılan ve sürücünün nefesinden dolayı oluşacak buğuyu engelleyen cam.

YAĞMURLUK: Korumalı motosiklet montu ve/veya pantolonunun üzerine giyilebilecek yağmurluk.

INTERCOM: Sürücünün motosiklet kullanırken kaskını çıkarmadan telefonla görüşebilmesini sağlayan, kaskın içine yerleştirilen, telefona kablo veya Bluetooth teknolojisi ile bağlanan kulaklık ve hoparlör seti.

GERGİ HALATI: Motosikletin üzerine, çeşitli objelerin taşıma amacıyla sabitlenmesinde iş gören, elastik ve iki ucu kancalı halat.

AHTAPOT: Motosikletin üzerine, çeşitli objelerin taşıma amacıyla sabitlenmesinde iş gören, elastik ve her ucunda kanca bulunan file.

ARKA ÇANTA: Motosikletin arka bölümüne taşıma demiri ile sabitlenen ve içine eşya konulabilecek ergonomik sert plastik veya kumaş çanta.

YAN ÇANTA: Motosikletin yanlarına taşıma demiri ile sabitlenen ve içlerine eşya konulabilecek ergonomik sert plastik veya kumaş çanta.

YAKIT DEPOSU: Motosikletin yakıtını muhafaza eden metal hazne.

DEPO ÜSTÜ ÇANTA: Motosikletin yakıt deposunun üzerine mıknatıs veya kancayla sabitlenen, eşya taşımaya yarayan plastik veya kumaş çanta.

RÜZGÂR CAMI: Motosikletin standardında bulunan kısa camın aksine, sürücüyü rüzgardan daha iyi koruyabilecek uzunlukta cam.

GRENAJ: Motosikletin şeklini veren plastik veya alüminyum aksam.

KORUMA DEMİRİ: Motosikletin düşmesi halinde grenajının veya motorunun zarar görmemesi için takılan demir.

ZİNCİR: Motosikletin motorunun ürettiği gücü arka tekere aktaran ve hareketi sağlayan aksam.

ÇAMURLUK: Islak yolda ilerlerken arka tekerin sürücüye çamur atmasını engelleyecek, arka tekerin üst veya arka kısmına takılan plastik parça.

YAN AYAKLIK: Motosikletin durur haldeyken yere düşmemesini ve sola doğru eğik kalmasını sağlayan demir parça.

ORTA SEHPA: Motosikletin durur haldeyken yere düşmemesini ve dik konumda sabit kalmasını sağlayan çift ayaklık.

GİDON: Sürücünün motosikleti kontrol edebilmesi için iki eliyle birden tutması gereken demir parça.

ELCİK: Sürücünün, gidonu elleriyle tuttuğu silikon parçalar.

ELCİK KORUMA: Sürücünün, ellerini soğuktan veya darbelerden koruyabilmesi için kullanılan plastik veya metal parça.

ELCİK ISITMA: Sürücünün, vücut ısısını koruyabilmesi için elciklerin yerine veya üzerine taktığı elektronik parça.

KIŞ LASTİĞİ: Soğuk ve yağışlı havalarda motosikletin yere daha sağlam tutunmasını sağlayan özel lastikler.

 

Çalışması ve destekleri için Sayın Tuğrul Katkak’ a teşekkür ederiz.