30 yıldan fazla süredir ülkemizde var olan bir iş kolunun hergün gündemde olması bize mutluluk veriyor. Konuya daha detaylı açıklık getirmenin herkese faydası olacağını belirterek yazımıza başlayalım.

Motosikletli Kurye, herhangi bir bölgeye bağlı kalmaksızın, motosikleti ile taşıyabileceği ve kanunen yasal olan gönderiyi A noktasından B noktasına taşıyan kişiye denir.

Yani Motosikletli Kurye her teslimattan sonra şirkete geri dönüp yeni iş beklemez.

Özellikle trafik sebebiyle zaman içinde ulaşması gereken gönderileri taşır. Bu işlem sırasında birden fazla gönderiyi yine birden fazla adrese teslimat yapabilir. Operasyonun yönlendirmesi teslimat yapmadan gönderiyi yeni kayıt olarak alabilir.

Mesai saati genellikle gün içidir, ancak bazı dönemlerde akşam saatlerine kalabilir.

Profesyonel Motosikletli Kurye, kendi motosiklet arızasını kendisi yapabilir, en azından elinden geldiği kadar.

Hava şartlarını takip ederek gün içinde ihtiyacı olan ekipmanları yanında taşır.

Gümrükleme, hukuk, sağlık, ve sıcak gıda sektörü hariç her türlü ticari sektöre hizmet verir.

Gerektiğinde resmi dairelerde iş takibi yapabilir. Trafiği, yol durumunu, gideceği yöne ve çantasındaki gönderilere göre rotasını çizebilecek kabiliyettedir.

Asla hava durumunu bahane edip işletmesine şikayet etmez. Çünkü çalışabileceği şartları işletmesi ile paylaşır ve iki teker yürüdüğü sürece çalışmaya devam eder.

Gelelim en önemli konuya, Motosikletli Kurye genellikle taşıdığı gönderi üzerinden gelir elde eder. Her gönderinin farklı bir ücreti ve işletme ile Motosikletli Kuryenin bir anlaşması vardır.

Maaşla çalışan Motosikletli Kuryelerde vardır ancak orada da şartlar işe girişte ayrıca bilgilendirme yapılarak çalışır.

Her nekadar meslek kodu olarak ikiside aynı çatı altında olsada, Motosikletli Kurye ile Paket servis elemanı arasında tek benzerlik ikiside motosiklet kullanırlar.

Ancak ikiside birbirinden farklı meziyetlere sahip iş kollarıdır. İki taraftada çalışan profesyonel arkadaşlarımıza Allah kolaylık versin.

Motosikletli Kuryeler Derneği